با کاروان شعر و ادب
 
از مجالی که برایم باقی است
زنگ اول انشاء :
مدرسه چیست ؟
مثل بهار
دستهای مهربان
شماره حساب های مجمع جهت دریافت کمکهای مردمی
 
شماره حساب بانک ملی
شمار حساب بانک ملت
شماره حساب بانک سپه
شماره کارت بانک سپه
مقالات
 
چرا به خیران غبطه می خورم؟
 
چرا مدرسه سازی؟
بانوان و سازندگی
مشخصات مدرسه هوشمند
مدرسه سازی جهادی در راه خدا
هرکس هرچه برای مدرسه سازی هدیه کند خیر مدرسه ساز است
 
خیرین پشتوانه ای مطمئن در خدمت تعلیم و تربیت
دروازه پرداخت اينترنتي(لطفا انتخاب كنيد)
 
بانك كشاورزي
بانك تجارت


امیر محمود جهانی، خیر مدرسه ساز: کار خیر درحوزه تعلیم‌وتربیت، زندگی‌ام را پربرکت کرد

امیر محمود جهانی : اگر شما درختی بکارید و این درخت مواد مغذی برای رشد نداشته باشد رشد کوتاه و موقتی خواهد داشت و قطعا از بین میرود. تعلیم و تربیت نیز یک اصل اساسی برای جامعه است و اگر تعلیم و تربیت درست و مفید اجرا شود، جامعه رشد بهتری در آینده خواهد داشت و موفقیت آن جامعه قطعی است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان ، امیر محمود جهانی در مصاحبه با خبرنگار آموزش و پرورش گفت : کار خیر درحوزه تعلیم و تربیت، زندگی‌ام را پربرکت کرد.

امیر محمود جهان متولد ۱۳۲۹ است. اولین پروژه مدرسه سازی وی از سال ۸۴ احداث شد و این عمل خیر او هنوز ادامه دارد. جهانی در دانشگاه پنسیلوانیا آمریکا در رشته فوق لیسانس نرم افزار تحصیل کرده است . این خیّر مدرسه‌ساز که در خارج از ایران مشغول زندگی و تحصیل بوده است حدود ۱۹ سال پیش به ایران بازگشت و یکی از اهداف اصلی‌اش را کمک به قشر فقیر مردم ایران می‌داند. او عقیده دارد هنگامی که فرد بتواند به دیگران کمک کند علاوه بر اجر اخروی ، در درون خود احساس بهتری خواهد داشت.

امیر محمود جهانی تعلیم و تربیت را اصل اساسی جامعه و به مثابه مواد مغذی برای درخت پربار دانش بشری می داند و معتقد است که اگر شما درختی بکارید و این درخت مواد مغذی برای رشد نداشته باشد رشد کوتاه و موقتی خواهد داشت و قطعا از بین میرود. تعلیم و تربیت نیز یک اصل اساسی برای جامعه است و اگر تعلیم و تربیت درست و مفید اجرا شود، جامعه رشد بهتری در آینده خواهد داشت و موفقیت آن جامعه قطعی است.

چرا عرصه تعلیم و تربیت و مدرسه سازی را انتخاب کردید؟ ما بیشتر به دنبال ساخت هنرستان و مراکز کاردانش هستیم زیراکه اعتقاد همیشگی بنده و مرحوم برادرم که در امور خیر سهم بسزایی داشت این است که اگر بتوانیم به بچه فقیر کارهایی همچون نجاری، آهنگری و دیگر فعالیت های سودمند و فنی یاد بدهیم، این فرد در زندگی حال و آینده اش قطعا با داشتن یک حرفه یا یک هنر بیکار نخواهد بود و علاوه بر بیهوده تلف نکردن وقتش برای خانواده خود نیز مفید و سودآور است.

چه پروژه های خیریه ای تا به حال انجام داده اید؟ به ترتیب هنرستان دکتر محمود جهانی در خیابان آل محمد، هنرستان محمد ابراهیم جهانی گلدشت اصفهان و مدرسه دخترانه حاجیه خانم زهرا جهانی در زینبیه را احداث کردیم .همچنین سال ۹۴ هنرستان دکتر محمد جهانی شماره ۲ در بهارستان و هنرستان شماره ۲ محمد ابراهیم جهانی در خیابان آتشگاه را ساخته و در حال حاضر کلنگ هنرستانی در شهر قهدریجان را نیز زده ایم .

عمل خیر مدرسه سازی تا به حال از چه جنبه هایی در زندگی شما تاثیر گذاشته است؟ در زندگی شخصی و برای خود من تأثیر روانی بسیاری داشته و برای آشنایان نیز تاثیرگذار بوده است. چرا که وقتی بدانند من در این امر خیر حرکت می‌کنم آنها نیز تشویق می شوند که در این گونه امور خیر حرکت و کاری این چنین آرامش بخش را دنبال کنند. قطعا قدم گذاشتن در این راه پر از برکت، انسان را مقابل خیلی از ضرر های احتمالی بیمه خواهد کرد.

آیا خانواده شما هم در امور خیریه و بحث مدرسه سازی فعال هستند؟ بله خواهرانم نیز فعالیتشان را آغاز کرده اند .خواهر جوانترم به عنوان وکیل بنده موظف است در آینده و زمانی که در قید حیات نیستم، اهداف مارا دنبال کند. از حالا ایشان را وارد کرده ایم که شیوه کار را یاد بگیرد و به اقتضای شغلشان که مدیر مدرسه هستند با علاقه ی زیاد بابچه ها ارتباط نزدیکی دارند و در همین راستا گام برمیدارند .

توصیه شما به دوستان نزدیکتان که از نظر مالی شرایط خوبی دارند چیست؟ توصیه من برای مردم و نه فقط اقوام و دوستان، این است که هر کسی سهمی از اموالش را که می داند به آن نیاز ندارد ؛ در امر خیر ،چه آموزش و پرورش، چه بهداشت و چه امورات دیگر استفاده کند. ما جمعیت فقیر زیاد داریم؛ در روستاها و در قسمت های فقیر نشین شهر نیاز به کمک ، نیاز به مدارس جدیدتر و سیستم آموزش بهتر دیده میشود. شاید دولت به تنهایی نتواند سیستم آموزشی را ارتقاء بخشد و خیرین باید کمک کنند.

لطفاً یک خاطره خوب و تاثیرگذار از تجربه این سال‌ها در امور خیر را تعریف کنید؟ اجازه دهید خاطره‌ای از مدرسه حاجیه خانم زهرا جهان تعریف کنم بچه های کوچک ایران و افغان را دیده‌ام که با چه شوقی در صف ایستاده و با چه شوقی منتظر بودند که هدیه های عید نوروز که برای آنها تهیه کرده بودیم را بگیرند. واقعاً یک منظره جالب و فراموش نشدنی بود.

چرا جامعه ایرانی خیرخیز است و دغدغه کسانی که پس از مدتی از خارج کشور می آیند تعلیم و تربیت و مدرسه سازی می باشد ؟ مردم ایران وطن دوست هستند . موقعی که از خارج کشور برمی گردند و وضیت دانش آموزان را مقایسه می کنند و می بینند که مثلا یک بچه آمریکایی در چه سطح رفاهی زندگی می کند و یک بچه ای که به فرض در منطقه فقیرنشین زندگی می کند ، در چه سطح است ؛ به خاطر ریشه ی احساسی ما ایرانیان قطعا قلب این اشخاص میتپد تا کمک کنند یچه های ایرانی نیز حداقل نزدیک به سطح یک بچه آمریکایی و یایک بچه اروپایی برسند.
12345678910...